Mänskliga Rättighetsdagarna 2025

Årets tema för Mänskliga Rättighetsdagarna är ödesfrågorna för allas mänskliga rättigheter: klimatet, freden och demokratin.

Under Mänskliga Rättighetsdagarna 2025 kommer tre stora ödesfrågor för allas mänskliga rättigheter; klimatet, freden och demokratin, att belysas och lyftas ur ett jämlikhetsperspektiv. Vem drabbas, vilka rättigheter kränks, och hur hänger dessa ödesfrågor samman? […] Ödesfrågorna är globala utmaningar som kräver gemensamma lösningar. Ändå fungerar ofta inte regelverket kring mänskliga rättigheter, folkrätten och internationell humanitär rätt för att förhindra krig, konflikter, förtryck och klimatkatastrofer. (mrdagarna.se)

Länsstyrelsernas gemensamma samordningsuppdrag för mänskliga rättigheter är som vanligt på plats med en monter och ett seminarium.

Länsstyrelsen Stockholm och Sametinget medverkar också med två seminarier.

Datum

dec 09 - 10 2025

Tid

All Day

Platser

Kistamässan, Stockholm

Arrangör

Föreningen Ordfront
E-post
info@mrdagarna.se
Webbplats
https://www.mrdagarna.se/